Vietnam s vůní koriandru aneb jak knížka vznikala

Báječná zpráva pro všechny, kteří mají ve svém cestovním diáři poznámku: „Do Vietnamu letím, jak jen to bude možné“ Knížku Vietnam s vůní koriandru, která vás na tuto cestu skvěle připraví, seženete snadno. Chcete se dozvědět, jak taková knížka vzniká? Chcete nahlédnout pod „výrobní pokličku“? Jste tu správně.

MÍT O ČEM PSÁT

Nezbývá, než vyrazit na cestu. Proč zrovna Vietnam? Poslechněte si  moje video,  projděte si moje články, přijďte na moji besedu, výstavu, dozvíte se, proč mi učaroval právě Vietnam. Nicméně poprvé  jsem se do Vietnamu vydala už v roce 2012. Trasu jsem si normálně „vygooglila“ a kamarádka pro mne zajistila veškerá ubytování a program. Byla to láska na první pohled, musím se sem vrátit, to mi bylo jasné po pár dnech. Tak se taky stalo. Ne jednou, ne dvakrát, teď už je to sedmnáctkrát, vlastně jsem tu strávila rok svého života.

Do Asie se nelétá na pár dnů, na týden, když už si zem chcete užít, zůstaňte déle. Tři týdny – optimální, to už ale něco stojí. Jak se tedy vracet do Vietnamu a nevydat se ze všech úspor?

PRŮVODKYNĚ – SPECIALISTKA NA VIETNAM – MOJE VOLBA

Napadlo mne využít mou profesi průvodkyně cestovního ruchu a rozšířit své destinace o novou lásku – Vietnam. Bezva, jak ale přesvědčím cestovní kanceláře, že zrovna já jsem ta nejvhodnější? Chce to vážně něco vymyslet! Naučím se vietnamsky! Moc lidí to asi nenapadne. Přiznám se, stále nejsem ve fázi, sednout si s vietnamským kamarádem na pivo nebo jejich skvělou kávu a probrat všechno, hezky po jejich. Kdepak, to ještě potrvá. Nicméně svůj účel, to splnilo. Klienty provázím po Vietnamu už několik let. Chcete jet se mnou? S cestovkou nebo sólo? Napište mi na email sradosti@magdaradostova.com ,určitě to společně vymyslíme.

A tak se vracím, vždy s radostí a nadšením a mým fotoaparátem. Příběhů a zážitků přibývá. Jsem bohatší o spoustu nových přátel. Pustila jsem se do cestovatelských besed, těší mne se o zážitky podělit. Až jednoho dne, pamatuji si to jako dneska, jsem přijela do Městské knihovny v Teplicích. Převážnou část publika tvořili moji klienti z posledního zájezdu. Atmosféra byla báječná. Povídala jsem a povídala dvě hodiny v kuse. Ani ty nestačily, abych na něco nezapomněla, něco nevynechala. Tehdy mi to došlo. Musím napsat knížku. 

PSÁT, PSÁT, PSÁT

Nejdříve jsem si načrtla stručnou osnovu, pár poznámek, nějaký ten „tahák“.  Skvěle fungují fotografie –  bezvadná paměťová konzerva. Nabrousit brk a hurá do toho. Všechno sepsat zabere spoustu času. Nicméně je to vlastně teprve začátek procesu. Popisy místjak a čím cestovat, co dobrého ochutnat, kde se ubytovat, jaké mají v zemi zvyky, tradice, těch zážitků je tolik, který vybrat? Pročítám svůj rukopis a říkám si: „Ještě tam něco chybí“ 

ALE CO?

CO BUDE TA SPRÁVNÁ PECKA?

Připravím pro vás malou lekci vietnamštiny. Jak se jmenují vyhlášené památky, zajímavá města, horská pásma nebo oběd, který na obrázku vypadá hodně lákavě? Společně s kamarádkou Danou Haranzovou, jsme do cestopisu vložily vietnamská jména, označení, názvy jídel i pár důležitých výrazů, které se vám jistě budou hodit.  Dozvíte se například, proč se správně píše Hà Nội  a nikoliv Hanoj, co znamená dlouhý název nhà vệ sinh, který jste už někde viděli a spoustu dalších užitečných slovíček.

Chcete vědět, kde se ubytovat, kde se dobře najíst, co jsem pro vás vyzkoušela? Pár doporučení vám knížka Vietnam s vůní koriandru nabídne. Než tam přímo vyrazíte, může vás naladit třeba výtečné jídlo. Vyzkoušejte v Praze některou z restaurací BANH MI BA. 

Uf, hotovo… text sepsán. Co dál? Chybí názvy kapitol a hlavně ilustrace. Fotky, fotky, fotky…. Mám jich na výběr stovky. Všechny se tam nevlezou. Kterou, kolik? Zabere celou stránku? Následují hodiny licitace  (bojuju sama se sebou, občas někoho přizvu). Společně ladíme s grafikem Pavlem Zaoralem. Fotografie musím „popsat“ a rozdělit do kapitol, podle tématu i velikosti prostoru, který jim přidělím.

TITULKA

Ta je přeci nejdůležitější, ta prodává! Zvolit tu nejlepší fotografii a všechno barevně vyladit, na tom vážně záleží. Tvar, rozměry, jsou dané – v tom mám jasno, stejné, jako prvotina Aljaška divoká a krásná. Novinka „Koriandr“ bude ale zelená, zelená jako rýžová pole, která se v době sklizně změní ve zlatou. Už se nám to pěkně rýsuje!

PRVNÍ NÁHLEDY, ÚPRAVY

Po nějaké době dostávám první verzi knížky ke korekturám.  „Jak se knížka bude jmenovat?“ NÁZEV? Ten ještě nemám! Víte, kde jsem ten ho vymyslela? V koloně na D1: 

GRAFIK, TISKÁRNA

Rukopis několikrát putuje od grafika ke mně a zase zpět. Jakmile jsem spokojená, přichází ke slovu tisk. DUKASE, moje oblíbená, vyzkoušená tiskárna. Dovedete si představit, jaká je to paráda, když vám zavolají z tiskárny, že zítra „tisknou vaše dítko“ a jestli se nechcete stavit? Já ANO. Ten pocit, když v ruce držíte první stránky, papír je ještě teplý, vše se leskne novotou, je vážně k nezaplacení. Dokonce mohu „mluvit“ do barevného provedení. Existují jistá pravidla, ale něco vyladit půjde.

MÁTE CHUŤ SE ZAČÍST? TĚŠÍTE SE NA FOTOGRAFIE, UŽ SE NEMŮŽETE DOČKAT, KDY ZAZVONÍ POŠŤÁK? NAKUPUJTE, ROVNOU TADY, ČEKÁ VÁS I PŘEKVAPENÍ.

UŽIJTE PRIMA CHVÍLE PŘI ČTENÍ  A PODĚLTE SE O SVÉ DOJMY V NAŠÍ FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ PO VIETNAMU S RADOSTÍ

error: Content is protected !!
Přejít nahoru